top of page
Plakat.jpg

Sind ei iial unusta

Projekti toetab Välisministeerium, Integratsiooni Sihtasutus, Eesti Kultuurkapital, Pärnu Koidula Muuseum, Pärnu Vabaharisuskeskus SA

2023. aastal tähistatakse Lydia Koidula 180.sünniaastapäeva. See annab suurepärase võimaluse tema elu, loomingu ja temaga seotud ajalooliste isikute kaudu elavdada ning toetada eesti kultuuripärandit ja rahvusliku identiteedi hoidmist nii kodu- kui ka välismaal. Selle väljundiks on sõnalis-muusikaline teatraliseeritud ja vaatajaid kaasav lavakava "Sind ei iial unusta", mis käsitleb luuletaja elulugu ja suheteid teiste kultuurilooliselt oluliste isikutega, eestluse tähtssündmusi rahvusliku identiteedi teadvustumisel, Koidula loomingu tüvitekstide analüüsi ja nende olulisust Eesti ajaloo etappides, kodumaa ning isamaa-armastuse ja identiteedi tähtsust tänapäeval. Kava ilmestamiseks kasutatakse fotosid ning audio- ja videofaile, kuulajaid kaasatakse ühislaulmisse (näit Meil aia-äärne tänavas, Ema süda, Mu isamaa on minu arm, Eesti muld ja eesti süda jt). Kava täiendav materjal ja laulude tekstid kuvatakse ekraanile.
Lydia Koidula elutee ja loomingu käsitlemisel otsime koos vaatajatega vastust küsimustele - miks Koidula isamaaluule kõnetab meid ka tänapäeval ja kuidas on see kaasa aidanud eestluse säilimisel globaalses maailmas? Kas isamaa-armastus on anakronism? Kas Jannseni üleskutse: "Eestimees, jää igas riides ja iga nime all Eestimeheks, siis oled aus mees oma rahva ees!", on pädev ka tänapäeval?


Kava esitamisel osalevad näitleja ja Koidula muuseumi juhataja Elmar Trink, koorijuht ja muusikaõpetaja Jana Trink. Mobiilset lavakava esitatakse Eestis ja välismaal kogu Koidula juubeliaasta vältel. Austraalias on
planeeritud kava esitada Adelaide's ja Sydneys, kokku kuni neljal korral.
Kava pikkuseks on 90 minutit. Projekti laiemaks teavituseks luuakse sotsiaalmeedia lehekülg, kus kajastub info projekti "Sind ei iial unusta" erinevatest ettevõtmistest.
Kogu projekti kohta luuakse terviklik visuaalia, mida kasutatakse trükistel, reklaamis, esitlusel ja lava kujunduses.

Esinemised:

17.12.2022  Pärnu Koidula Muuseum

08.01.2023 Adelaide Eesti Majas, Austraalia

15.01 2023 Sydney Eesti Majas

29.01.2023 Vikerraadio Vikerhommik. Kaja Kärner

"Koidula muuseumi juht Elmar Trink ja Jana Trink on tagasi Austraaliast, kus nad sealsetele eestlastele Lydia Koidulast ettekande pidasid ja koos publikuga isamaalisi laule laulsid

Viru laulik ja Koidula

Dokumentaalnäidend kahes vaatuses

Dramatiseerinud: Aino Undla-Põldmäe ja Katrin Nielsen
Lavastaja: Katrin Nielsen

 

Osades: 
Kaili Viidas (Endla teater) 
Elmar Trink (Koidula muuseum)

Aino Undla - Põldmäe ja Katrin Nielseni näidendi „Viru laulik ja Koidula“ tekst põhineb eesti kirjanduse alustalade, Kreutzwaldi ja Koidula, kuus aastat kestnud kirjavahetusel. Hoogsas lavastuses omandavad klassikute kujud mehe-naise, õpetaja-õpilase, vana ja noore elusad jooned. Näitlejate kirglikus ja mängulises sõnaduett-duellis avanevad mõlema looja tagatoad ja peidetud üksindus.

 

Lavastus on pälvinud nii Pärnu linna kultuuripreemia kui ka Eesti Kultuurkapitali Pärnumaa ekspertgrupi kultuurisündmuse aastapreemia.

 

Aasta Pärnumaa kultuuripärliks kuulutati Koidula osatäitja Kaili Viidas.

Kahevaatuseline näidend esietendus Pärnus, Koidula muuseumis 27.juulil 2013

 


"Lavastus, mis teeb paremaks eestlaseks" Anu Jürisson,  Pärnu Postimees 24.09.2014

 

Dokumentaalnäidend "Viru laulik ja Koidula" Fideelia-Signe Roots,

Naiste Hääl,  naised.net

 

"Teatrikuul koos eesti kirjanikega" Livia Viitol, Õpetajate Leht

28. 03.2014

 

"Kaili Viidas jättis selja taha hullumeelse aasta" Anu Jürisson, Pärnu Postimees 03.01.14

 

"Pärnus esietendus Koidula ja Kreutzwaldi kirjavahetusel põhinev näidend" uudised.err.ee

Heading 1

bottom of page