PÄRNU PÄEV TARTUS 5. APRILL 2024

5. aprillil tähistatakse Pärnu päeva. See on suursündmus, kus tutvustatakse huvilistele linna ajalugu ja kultuuri. Selle päeva hommikul vuras buss kultuuripealinna Tartusse, et viia sinna kingituseks Pärnu Rotary noorteprojekti raames valminud laulukava Valgre loomingust.

Hommikul aknast välja vaadates ei tervitanud teeleasujaid mitte päikseline kevadilm, vaid uduvines ärkav Pärnu. Aga kevad oli südames meie Tartu poole sõitvatel laululastel. Tartusse jõudes ootas neid ees lumesajune kultuuripealinn. Esmalt külastasime Tartu Miina Härma Gümnaasiumi. See on  esimene eestikeelne keskkool, kelle motoks „ Miina Härma Gümnaasiumis kasvab põlvkond, kes muudab maailma paremaks“. Selles koolis on saanud oma oskused ka meie praegune president Alar Karis.

Edasi Tartu Laulupeomuuseumi. Kohta, mis on laulupidude ja rahvusliku teatri sünnikodu. Selles klassitsistlikus stiiilis hoones on ajaloo ja kultuurihõngu. Pärast maja ajalooga tutvumist tehti ekskursioon ka muuseumis. Siis oli järg jälle oma kavaga üles astuda.

Laulupeomuuseumi väike saal täitus inimestega. Kuulati vaikuses. Laulud vaheldusid tekstidega Valgre loomingu sünniloost. Publiku ees rullus lahti inimese saatus. Tema lootused, oskused ja väärtused. Lõpulauluks oli „Saaremaa valss“. Helilooja ise ei saanud kunagi teada, et tema looming murdis läbi raudse eesriide ja vallutas paljude südamed. Kingitus Pärnust võeti vastu sooja aplausiga.

Lavalaudadel astusid üles Jana Trink Erakooli solistid, stuudiokoorid Primo ja Supremo ning naiskoor Kõlarüü.

Laulud õpetasid selgeks Jana Trink ja Tõiv Tiits, vahetekstid Heli Tammsalu.